Send et tip til sdr-omme.dk

Kommende arrangementer

Billetsalg skydes igang til jubilæumsfest

Iver Egsgaard holder stor jubilæumsfest den 11. september, hvor overskuddet bliver doneret til Sdr. Omme Idrætsforening. Billetsalget starter 4. august, og der vil være plads til 650 spisende gæster. (Foto: Thorne PR & Support)

Lørdag den 11. september inviterer EUROSPAR i Sdr. Omme til kæmpe musikfest i anledning af butikkens 20-års jubilæum med optrædener af flere kendte danske musiknavne såvel som underholdning af SPAR-reklamernes egen Rasmus Bjerg.


 - Dét, vi gerne vil, er at holde en kæmpe fest for byen i anledning af vores 20-års jubilæum. Det handler ikke om profit, det handler om at give byen en chance for at komme sammen og have en alle tiders aften, fortæller indehaver Iver Egsgaard. Overskuddet fra festen går derfor ubeskåret til Sdr. Ommes Idrætsforening og med plads til 650 gæster, regner Iver Egsgaard med en alle tiders aften for byen.


 - Vi ønsker ikke nogen form for jubilæumsgaver, men i stedet vil vi gerne støtte Sdr. Omme Idrætsforening. Derfor håber vi at eventuel påtænkt opmærksomhed vil blive indsat som beløb til foreningen, siger Iver Egsgaard.


Bredt musikudvalg
Aftenens musikalske indslag udgøres af Dr. Diesel, som til lejligheden får Iver Egsgaard og datteren Mia på scenen. Senere vil Tørfisk gå på scenen.


 - Folk ved vist godt, at Tørfisk er en selvfølge, når jeg holder fest. De spillede også til min 50 års fødselsdag, og selvfølgelig skal de med her også. De skaber jo en helt kanon stemning hver gang, siger iver Egsgaard. Senere på aftenen vil Kim Larsen-kopibandet Midt Om Natten bringe Kim Larsen-fortolkninger i Sdr. Omme Idrætscenter til den store guldmedalje. Og sidst med ikke mindst, vil 50’er-bandet Billy Bobbers give den fuld skrue med de gamle rytmer og hits fra 50’erne. Billetsalget starter den 4. august, og det understreges, at alle er velkomne til at deltage i denne festlige aften.


 - Både kunder, venner, forretningsforbindelser – og selvfølgelig de festglade mennesker, der bare vil have en kanon aften er velkomne. Jeg kan kun anbefale, at man er ude i god tid, hvis man skal sikre sig billetter til festen. Det er et kanon-godt musikprogram, som henvender sig til en stor aldersgruppe, så jeg tror helt sikkert på, at der vil blive rift om billetterne, understreger Iver Egsgaard, der ved flere lejligheder selv har hørt alle de musikalske navne.


Forening tager imod med glæde
Hos Sdr. Omme Idrætsforening er man begejstrede for udsigten til den økonomiske håndsrækning og stiller gerne mandskab til rådighed under festen.


 - Det er jo et af de tilbud, som man ikke skal bruge så lang tid på at tænke over. Jeg er sikker på, at vi nok skal samle de folk, der skal bruges til at hjælpe under festen. Vi er selvfølgelig rigtig glade for denne mulighed for at lave et overskud, og så hjælper vi selvfølgelig gerne til, siger Ole Nielsen, formand i Sdr. Omme IF.


Arrangementet starter klokken 18 og kører for fuld damp til klokken 02. En billet dækker både 3-retters menu fra EUROSPAR og underholdning for hele aftenen. Billetterne sælges i forsalg for 200,- kroner pr. stk. og købes i EUROSPAR Sdr. Omme fra onsdag den 4. august. Hvis man ønsker at sidde samlet under spisningen, så skal billetterne købes samlet.


Donationerne kan indsættes til Sdr. Ommes Idrætsforening på konto nr. 9687 4435622807.


Fakta om musikken:
- Dr. Diesel, et lokalt 60’er band som spiller populær pop og rock’n roll. Deres repertoire dækker alt fra Billy Ray Cyrus til Kim Larsen og bandet beskriver sig selv som ”Jyllands bedste partyband”. Dr. Diesel har ry for at rykke publikum op af stolene og ud på dansegulvet! Til jubilæumsfesten vil Dr. Diesel trække i det akustiske outfit og levere en times underholdning, hvor også Iver Egsgaard og datteren Mia vil være med på scenen til nogle numre.


- Tørfisk som de sidste 28 år har bragt en utrolig stemning til arrangementer landet over. Med Danmarks ældste ”boyband” er der garanteret en fantastisk forestilling og godt humør når Tørfisk indtager scenen i Sdr. Omme Idrætscenter.


- Midt om Natten er et kopiband som spiller alt det, Kim Larsen har skrevet efter tiden i Gasolin. Bandet har stor succes, hvilket blandt andet kommer til udtryk ved, at de i år har ligget i fem uger på hitlisten med deres egen udgave af ”Køb Bananer” og har endda fået singlen med på Dance Chart 5-udgivelsen.


- Billybobbers, et 50’er band hvis repertoire dækker over Elvis Presley, Johnny Cash, Chuck Berry, Buddy Holly og mange andre. Bandet nyder massiv succes i Danmark på grund af deres gennemførte stil og den utrolige stemning bandet tilfører enhver fest! I forbindelse med butikkens overgang til EUROSPAR kunne man opleve Billybobbers live i butikkens havecenter. At dømme ud fra stemningen og tilbagemeldingerne dengang, så vil gensynet været yderst velkomment den 11. september.